Sezon na żubry

SMŻ-EBFS|15.07.2013

  IMGP7674zmnTrwa sezon na żubrze narodziny. Przychodzą na świat i w leśnych ostępach, i w zagrodach pokazowych, gdzie dość szybko zwiedzający mogą cieszyć się ich widokiem.

Tak na przykład dzieje się w Zagrodzie Pokazowej Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. Tu do samiczki urodzonej w maju dołączył 7 lipca mały byczek. Już chodzi z całym stadem po wybiegu (na zdjęciach – maluch w pierwszym dniu życia). Cielęta nie zostały jeszcze nazwane. Łącznie mieszka więc tu obecnie 7 żubrów. Planowane jest w tym sezonie wywiezienie jednego z dorosłych zwierząt – byka o imieniu Polon II – do innej hodowli.

W minizoo w pobliżu Człuchowa, przy stacji Canpol, urodziła się w czerwcu krówka, którą też już widać (na zdjęciach – pierwsze portrety). Otrzymała imię IMG_3974zmnPolka, na razie nieoficjalnie, ale ponieważ takie imię już w Księdze Rodowodowej Żubrów istnieje, trzeba będzie zgodnie z zasadami dodać do jej imienia numer. Powinna to być rzymska cyfra III.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie znajduje się Pokazowa Zagroda Zwierząt, m.in. z żubrami, wzbogacił się w maju o dwa młode zdrowe żubry – byczki. Opiekunowie liczą na więcej.

W zagrodzie w Mucznem, w Bieszczadach turyści podziwiają tego lata 13 dorosłych i podrastających żubrów – a gospodarze, Nadleśnictwo Stuposiany, nie spodziewają się teraz przychówku. Tak regulowano kontakty krów z bykami, by żuberki rodziły się jednak wiosną, a nie – jak to bywało np. w ubiegłym roku – nawet jesienią, co stwarza wiele problemów w hodowli i jest niekorzystne dla młodych. Tak więc na następne żubrze cielęta trzeba będzie poczekać do przyszłego maja-czerwca.

Na świat przychodzą natomiast – ale nie są do oglądania – małe żubry w Ośrodku Hodowli Żubrów w Niepołomicach. Na początku lipca było ich już 5 i niewykluczone, że liczba ta się powiększy. OHŻ Niepołomice jest ośrodkiem zamkniętym, bez zagrody pokazowej, ale w planach ma utworzenie takiego miejsca, gdzie nie tylko leśnicy z ośrodka, ale i turyści wędrujący po Puszczy Niepołomickiej mogliby żubry obejrzeć.

To na pewno nie koniec narodzin w żubrzych stadach i stadkach żyjących w zamknięciu. Mamy już sygnały, że są spodziewane, ale na razie lepiej nie zapeszać i nie pisać o tym gdzie, zawczasu.

Autor zdjęć z WPN: Marek Szwarc

IMGP7674zmn resized_IMGP7674zmn IMG_3970 zmn IMG_3974zmn

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności