Studiuj z pasją w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Oliwia Janik|14.03.2018

Na stronie internetowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pojawił się spot reklamowy uczelni. Filmik oparty jest na nagraniach z zeszłorocznych zajęć dla studentów z przedmiotu „Ocena zagrożeń i projekty w ochronie przyrody”.

Podsumowaniem przedmiotu był wyjazd terenowy do Nadleśnictwa Borki. Na miejscu studenci zwiedzali zagrodę żubrów „Wolisko” i zapoznawali się z przyrodą Puszczy Boreckiej. Pracownicy nadleśnictwa umożliwili im także bliskie spotkanie z wolnościowym stadem żubrów. Osoby chętne mogły pojechać na przyczepie traktora na miejsce dokarmiania i pomóc leśnikom w załadunku paszy z magazynów i następnie jej rozładunku w docelowych miejscach dokarmiania. Studentów nie trzeba było namawiać – wszyscy chcieli zobaczyć żubry z bliska.

Po głównej atrakcji leśnicy przygotowali dla gości ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą, a następnie zaprosili wszystkich do siedziby nadleśnictwa. Tam odbyła się część wykładowa zajęć – prelekcja o biologii, historii gatunku oraz kluczowe zagadnienia z zakresu ochrony żubrów, którą wygłosiła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Profesor Wanda Olech.

Po pozytywnych opiniach studentów i licznych pytaniach widzimy, że warto takie wyjazdy organizować. Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić młodzież do studiowania na SGGW!

Spot SGGW – tutaj

Oliwia Janik|07.03.2019

Postępy w badaniach nad zarodkami żubra z in vitro

W 2017 roku, po raz pierwszy na świecie, zespół pani profesor Anny Duszewskiej z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie uzyskał zarodki żubra metodą in vitro. Badania te stanowią część Banku Genów Żubra rozwijanego w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. W miarę możliwości od każdej samicy eliminowanej pobierano jajniki post mortem. Następnie... Czytaj dalej
Oliwia Janik|06.03.2019

Żubry w białowieskim mateczniku

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsze wydarzenie dla wszystkich członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów – corocznie organizowana międzynarodowa konferencja o żubrach. W bieżącym roku obchodzimy 90-lecie restytucji żubra, w związku z czym na miejsce konferencji nieprzypadkowo wybrano Białowieżę. W terminie 5-6 września 2019 spotkamy się już po raz siedemnasty! Na stronie Stowarzyszenia Miłośników Żubrów w zakładce „Konferencje”... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności