Szczęśliwa 13-tka w Mucznem

SMŻ-EBFS|21.12.2012

Stado żubrów w zagrodzie hodowlanej w Mucznem, w Nadleśnictwie Stuposiany, powiększyło się 12 grudnia o cztery nowe zwierzęta, które przyjechały z Niemiec. Są to dwie jednoroczne krówki, Fabula i Farfalle (z Parku Zwierząt w Hanau) oraz dwa byki: 3-letni Xarius i 2-letni Xadjo (oba z zoo w Karlsruhe). Początkowo planowano, że jałówki zamieszkają w specjalnej zagrodzie w Nadleśnictwie Lutowiska, ale ze względu na zimę i zagrożenie ze strony żyjących w Bieszczadach drapieżników zdecydowano się je, przynajmniej na razie, umieścić wspólnie z innymi żubrami, właśnie w Mucznem. Stado liczy więc tutaj obecnie 13 osobników, a taka grupa nie musi się niczego obawiać.

Zapewne uważni czytelnicy naszej strony nie bardzo mogą doliczyć się tej „trzynastki”, bo w informacjach o zagrodzie pojawiało się dotąd 8, a nie 9 żubrów (nie licząc najnowszego transportu). Istotnie, ale sytuacja zmieniła się w końcu października, ponieważ trzeba było zaopiekować się osieroconym cielęciem, którego matka uległa wypadkowi. – 26 października dotarł do nas mały żubrzyk z Komańczy. Żubrzyk o imieniu Pukom („kom” od Komańczy) przebywa w stadzie razem z resztą mieszkających u nas maluchów. Jeszcze przez około półtora miesiąca razem z Pujanem był karmiony mlekiem krowim ze specjalnego wiaderka ze „smokiem” – poinformowała nas Ewa Tkacz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Stuposiany.

Przywiezione z Niemiec żubry mieszkają na razie w oddzielnej zagrodzie, ale niedługo będą połączone ze stadem. To nie tylko piękne zwierzęta, są one także bardzo cenne ze względów genetycznych – pomogą w przyszłości zwiększyć różnorodność genetyczną bieszczadzkiej populacji.

 

 

 

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności