Trudna, ale konieczna decyzja

Wanda Olech|05.05.2012

Hodowla żubrów i starania o przetrwanie gatunku nie są jedynie pasmem sukcesów. Zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba podejmować niełatwe decyzje o eliminacji niektórych zwierząt. Tak stało się ostatnio w Bieszczadach, gdzie odkryto nowe przypadki gruźlicy – w wolno żyjącym stadzie w Nadleśnictwie Stuposiany. Gruźlica była już wcześniej sporadycznie wykrywana u żyjących tam żubrów, ale obecnie choroba zaczęła się rozprzestrzeniać.
Dlatego na spotkaniu Komisji Hodowlanej, złożonej z naukowców, leśników i lekarzy weterynarii postanowiono o likwidacji stada liczącego 25 osobników – po to, by uchronić przed zakażeniem inne żubry. W Bieszczadach żyje obecnie ponad 300 tych zwierząt. Warto przy okazji podkreślić, że żubry przebywające w zagrodzie pokazowej w Mucznem są zdrowe i całkowicie bezpieczne.
Jak dotąd nie znaleziono jeszcze skutecznej szczepionki przeciwgruźliczej dla żubrów.
Decyzję, na wniosek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, powinien podpisać dyrektor Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Wanda Olech|18.04.2025

Wesołych Świąt !!!

    Życzymy spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Odpoczywajcie w gronie bliskich!!!   Zarząd i pracownicy Stowarzyszenia Miłośników Żubrów... Czytaj dalej
Wanda Olech|24.03.2025

Konferencja naukowa – Pszczyna 2025

Zapraszamy serdecznie 11 – 12 września 2025 na dwudzieste drugie w cyklu, międzynarodowe spotkanie poświęcone żubrowi. Konferencja Żubr na Ziemi Pszczyńskiej – 160 lat odbędzie się w  Pszczynie. W tym roku  przypada 160-lecie założenia pszczyńskiej hodowli żubrów,  najstarszej na świecie zagrodowej hodowli tych zwierząt. W roku 1865 ówczesny właściciel lasów pszczyńskich, Jan Henryk XI Hochberg, książę von... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności