W Sycowicach czekają na żubry

SMŻ-EBFS|29.08.2011

Prawie 30 osób uczestniczyło w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów w ramach projektu „Żubr i jego ochrona in situ”, które odbyły się w Sycowicach w woj. lubuskim. Na spotkanie ze specjalistami przyjechali leśnicy, pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego, przedstawiciele miejscowych samorządów oraz doktoranci z Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podobnie jak miało to miejsce przy okazji kilku poprzednich warsztatów, prezentacje dotyczące ogólnej wiedzy o żubrze oraz bardziej szczegółowych aspektów ochrony żubrów, zwłaszcza tych żyjących w wolnych stadach na terenie województwa zachodniopomorskiego, zostały przedstawione przez doświadczonych naukowców i praktyków zajmujących się żubrami i zachęciły słuchaczy do interesujących dyskusji.

Nieprzypadkowo właśnie Sycowice stały się miejscem tego spotkania. Właśnie tu – przy udziale i finansowym wsparciu SMŻ, w ramach projektu „Ochrona ex situ żubra w Polsce” – powstaje zagroda dla żubrów, przeznaczona docelowo dla 10-12 zwierząt. Jej budowa cieszy się dużym poparciem lokalnych władz i miejscowej społeczności. Wszyscy mają nadzieję, że żubry przyciągną w ten piękny, malowniczy rejon (lasy, jeziora, ciekawe miejsca) jeszcze więcej turystów i rozsławią wieś nie tylko w Polsce. Przed wojną chętnie wypoczywali w tych okolicach m.in. berlińczycy.

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, budowa zagrody, łącznie z niezbędną infrastrukturą zakończy się w ciągu najbliższych miesięcy i pierwsze żubry trafią do Sycowic jeszcze w tym roku. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć jak przebiegają prace, a także posłuchać wystąpienia propagatora rozwoju turystycznego regionu, który przedstawił szczegółowo walory najbliższej okolicy Sycowic.

Relacja z warsztatów w Sycowicach byłaby niepełna bez zaznaczenia istotnego wkładu w to spotkanie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Pyszne jedzenie, jakie przygotowały członkinie Koła na pewno długo wszystkim zostanie w pamięci.

Tekst: Elżbieta Strucka


Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności