Wakacje z żubrami

SMŻ-EBFS|01.07.2015

DSC_0079 (2)z.Okres wakacji i letnie podróże po Polsce to wspaniała okazja, by bliżej poznać nasze największe zwierzęta – żubry. O zobaczeniu ich o tej porze roku w naturze raczej nie ma co marzyć, bo kryją się w leśnych gęstwinach i słysząc zbliżających się ludzi z reguły zawczasu schodzą im z drogi. Są natomiast miejsca, na przykład 8 ogrodów zoologicznych, gdzie te zwierzęta możemy znaleźć bez trudu i gdzie stanowią niemałą atrakcję – to zoo w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku-Oliwie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

W ostatnich latach – ku zadowoleniu nie tylko członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów – rośnie zainteresowanie żubrami i w Polsce, i w Europie. Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży, w Puszczy Białowieskiej będącej matecznikiem tego cennego gatunku, nie jest więc już jedyną tego rodzaju zagrodą, związaną z wolno żyjącą populacją. Oczywiście nadal na dużym wybiegu można podziwiać spore stado, ale popularność zyskują także nowe miejsca na „żubrowej mapie”.

Rekordzistką jest Zagroda Pokazowa w Mucznem, w Nadleśnictwie Stuposiany w Bieszczadach, którą otwarto w 2012 roku. Jej popularność przeszła najśmielsze_DSC0635 oczekiwania gospodarzy – właśnie odwiedził ją ćwierćmilionowy gość. Według zamontowanego przy bramce wejściowej licznika był to turysta z Rzeszowa, który chciał pokazać żubry kuzynowi z Francji. Na pamiątkę dostał maskotkę-żubra. Tutejsza grupa żyje w naturalnych, górskich i bezstresowych warunkach – a jednocześnie zwierzętom można się dobrze przyjrzeć. W tym roku urodziła się dwójka cieląt, którym imiona zostaną nadane 8 sierpnia, na kolejnym Dniu Żubra w gminie Lutowiska.

Przenosimy się na północ. Najbardziej na zachód, w Międzyzdrojach, a właściwie 1,5 km od tej popularnej letniskowej miejscowości zobaczymy żubry, nad którymi czuwa Woliński Park Narodowy. Łatwo tu dotrzeć zielonym szlakiem turystycznym.

W województwie zachodniopomorskim, w pobliżu Wałcza leży Jabłonowo z „Dziką Zagrodą” – nową i wciąż rozbudowywaną. Tu z żubrami można mieć naprawdę bliski kontakt, ponieważ dają się karmić jedzeniem przygotowanym specjalnie na takie okazje przez opiekunów.

Na Mazurach, w Puszczy Boreckiej (zamieszkiwanej przez wolną populację liczącą obecnie ponad 100 żubrów) w Nadleśnictwie Borki położona jest bardzo ładnie urządzona – także z myślą o odwiedzających ją turystach – zagroda pokazowa Wolisko.

Od dawna przez cały rok zaprasza Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, w województwie wielkopolskim, gdzie od 1977 roku mieszkają obok innych zwierząt żubry, a przyszło ich tu już na świat ponad 90.

W województwie śląskim leży Pszczyna – miejsce, gdzie hodowla żubrów trwa od 150 lat. Z okazji tego jubileuszu właśnie tu odbędzie się we wrześniu kolejna międzynarodowa kobiórkonferencja dotycząca hodowli i ochrony żubrów, organizowana przez SMŻ. W samej Pszczynie, w zabytkowym parku można na stosunkowo niewielkim wybiegu zobaczyć żubry z bliska, natomiast w nieodległych Jankowicach ponad 40 żubrów mieszka na udostępnionym odwiedzającym rozległych terenach Nadleśnictwa Kobiór, z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej.

W każdym z tych ośrodków można nie tylko popatrzeć na żubry, ale też wiele się o nich dowiedzieć. Informacjami służą na miejscu fachowcy, są także tablice z ciekawymi wiadomościami.

Ponad 20 żubrów znajduje się pod opieką prywatnych hodowców, którzy również ładnie je eksponują i zachęcają turystów do odwiedzenia swoich zagród pokazowych. Będąc na północy, w województwie pomorskim, „króla puszczy” można zobaczyć w zoo w Dolinie Charlotty, niedaleko Słupska. W tym samym województwie, lecz znacznie dalej od morza, u wrót Człuchowa, żubry mieszkają w niewielkim zoo Canpol, przy trasie E22.

W województwie podlaskim, w Kiermusach koło Tykocina, znajduje się pierwsza w naszym kraju prywatna hodowla o nazwie Ostoya Żubrów, otwarta w 2008 roku.

O Bałtowie i pełnym atrakcji Juraparku (woj. świętokrzyskie) na pewno każdy słyszał – ale Bałtów to nie tylko dinozaury. W rozległym Zwierzyńcu Bałtowskim, który można objechać specjalnie przystosowanym do tego autobusem, wśród wielu różnorodnych zwierząt są i żubry, będące dumą gospodarzy.

Na południu, w Ustroniu, w Beskidzie Śląskim, w bardzo malowniczym terenie znajduje się Leśny Park Niespodzianek z licznymi zwierzętami – także z żubrami.

Lidia Sternik-Stempkowska|13.09.2023

OGŁOSZENIE

Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na prowadzeniu warsztatów i animacji na stoisku Stowarzyszenia Miłośników Żubrów podczas 6 wydarzeń plenerowych w latach 2023/ 2024, w ramach projektu „Co kupować, aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku proekologicznych postaw konsumenckich”. Poszukujemy dwóch trenerów na każde z wydarzeń. Formularz ofertowy wraz z niezbędnymi załącznikami i opisem przedmiotu... Czytaj dalej
Redakcja|03.09.2023

Konferencja naukowa 100 LAT RESTYTUCJI ŻUBRA – materiały konferencyjne

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów zaprasza Państwa na XX jubileuszową konferencję naukową 100 LAT RESTYTUCJI ŻUBRA Miejsce:  Sala AQUARIUS Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek koło Bochni Termin:    6 – 8 września 2023 Wszelkie informacje dotyczące konferencji dostępne są na dedykowanej stronie internetowej pod adresem: https://konferencja.smz.waw.pl/ Zapraszamy do zapoznania się z MATERIAŁAMI KONFERENCYJNYMI... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności