Wystawa na Bornholmie

SMŻ-EBFS|05.05.2012

Zanim na duńską wyspę Bornholm przyjadą żubry z Polski, mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć te zwierzęta na fotografiach. W nowoczesnym multimedialnym centrum przyrodniczo-edukacyjnym NaturBornholm otwarto wystawę zdjęć znanego filmowca-dokumentalisty Jana Walencika. Wernisaż odbył się 3 kwietnia.
A już niedługo obecna wystawa zostanie poszerzona o kolejne ekspozycje związane z żubrami. NaturBornholm przygotowuje wystawę informacyjną o żubrze i projekcie Bison Bornholm, w skład której poza posterami informacyjnymi (w tym także o Stowarzyszeniu Miłośników Żubrów), wchodzi szkielet byka żubra wypożyczony z Białowieży, dwa spreparowane żubry (jałówka i cielę) wypożyczone z Wolińskiego PN oraz jedno z 6 duńskich znalezisk kości żubra sprzed około 2500 lat. Jest to najmłodsze znalezisko. Pozostałe są sprzed 10.000 lat. Mają się też pojawić zdjęcia Janusza Sochackiego.
Celem projektu Bison Bornholm jest przede wszystkim osiedlenie na wyspie, w specjalnie przygotowanej zagrodzie w lesie Almindingen, siedmiu żubrów z Polski, a także popularyzacja wiedzy o tym największym ssaku Europy wśród lokalnej społeczności i turystów. Nawiązano bardzo dobrą współpracę z SMŻ, z Białowieskim Parkiem Narodowym, Wolińskim Parkiem Narodowym.
Informacje uzyskaliśmy dzięki pracującej w NaturBornholm pani Hannie Piórskiej, która te wystawy organizuje.
Zapraszamy do obejrzenia w galerii zdjęć z wernisażu.


Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności