Uroczystość w Rosji

SMŻ-EBFS|08.12.2012

W rezerwacie Prioksko-Terrasnym w Rosji odbyła się 21 listopada miła uroczystość, z udziałem prof. Wandy Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, i dr Zuzy Nowak. Obchodzono tam setną rocznicę urodzin Michaiła Aleksandrowicza Zabłockiego – uczonego, który zapoczątkował hodowlę żubrów na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego i spowodował, że dziś hodowla tych zwierząt rozwija się także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Michaił Zabłocki był autorem wielu prac naukowych o życiu, ekologii i etologii żubrów, ściśle też współpracował z polskimi specjalistami. Pierwsze osobniki sprowadzone w latach 40. ubiegłego wieku pochodziły z Polski. Większość zawodowego życia związał ze stworzonym przez siebie największym i najbardziej znanym także poza granicami Rosji rezerwacie Prioksko-Terrasnym. Zmarł w 1996 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzyku.

W rezerwacie Prioksko-Terrasnym, gdzie obecnie znajduje się ponad 30 żubrów (a także inne zwierzęta: m.in. bizony, jelenie sika, dziki i owce) przygotowano z okazji 100-lecia urodzin Michaiła Zabłockiego specjalną konferencję. Referat o ochronie żubrów i ich aktualnej sytuacji w naszym kraju wygłosiła prof. Wanda Olech. Zawiozła także list gratulacyjny dla kierownictwa i pracowników rezerwatu od Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. 

Jestem pod dużym wrażeniem zaangażowania ludzi związanych z hodowlą żubrów w rezerwacie Prioksko-Terrasnym – powiedziała profesor po powrocie. – Widziałam też autentyczne zainteresowanie dzieci z pobliskiej szkoły tymi zwierzętami i codzienną działalnością rezerwatu, co owocuje pięknymi pracami plastycznymi, a nawet wierszami. Pokazano je w specjalnie wydanej broszurce. Rezerwat skupia zresztą uwagę nie tylko dzieci. W sklepiku z pamiątkami można dostać bardzo ciekawe, różnorodne, oryginalne i niepowtarzalne pamiątki z żubrowymi motywami, wykonane przez mieszkańców okolicznych wsi.

Podczas uroczystości odsłonięto pomnik żubra.

SMŻ utrzymuje stały kontakt z rezerwatem Prioksko-Terrasnym. Co roku w naukowych konferencjach żubrowych organizowanych przez Stowarzyszenie uczestniczy m.in. Natalia Treboganowa, przedstawiając dokonania w zakresie ochrony i rozprzestrzeniania żubrów na terenie Rosji.

 

Lidia Sternik-Stempkowska|07.05.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do  materiałów edukacyjnych (rozdział o zbożach)  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego. zboża oleje ekspert Podpisane... Czytaj dalej
Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności