Zagroda w Mucznem zaprasza zwiedzających

SMŻ-EBFS|30.05.2012

Można już oglądać w Bieszczadach szóstkę młodych żubrów, które przybyły zimą do zagrody w Mucznem, w Nadleśnictwie Stuposiany. Pochodzą z Francji i ze Szwajcarii. Bardzo dobrze się zaaklimatyzowały i szybko zżyły ze sobą. Do dyspozycji mają 7-hektarową zagrodę, zalesioną w 70%. Najstarsze drzewa w niej rosnące zostały osłonięte siatką, aby żubry ich nie uszkodziły. – Na razie, dopóki sezon turystyczny nie zaczął się jeszcze na dobre i zwiedzających właściwie nie ma, żubry zachęcamy do przebywania w górnej, bardziej odległej części wybiegu, by w części dolnej ładnie odrodziła się wydeptana wcześniej trawa – mówi opiekun żubrów w nadleśnictwie Zenon Amarowicz.
Otwierając zagrodę pokazową w Mucznem dyrektor RDLP w Krośnie, Edward Balwierczak, zwrócił uwagę, że to właśnie w Nadleśnictwie Stuposiany niemal pół wieku temu zbudowano pierwszą zagrodę aklimatyzacyjną, która zapoczątkowała hodowlę bieszczadzkiej populacji. W uroczystym otwarciu wzięła udział prof. Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.
Zagroda została zbudowana w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa”, którego głównym beneficjentem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Zagroda pokazowa leży tuż przy drodze na trasie Muczne – Stuposiany. Ma dwa tarasy widokowe. Jest czynna codziennie w godz. 9.00-19.00, a jej zwiedzanie jest bezpłatne. Warto zajrzeć!

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności