Zagroda w Wolisku zaprasza

SMŻ-EBFS|09.05.2013

zubr.zagr.zmn.W Puszczy Boreckiej żyje obecnie nieco ponad 90 żubrów. Gdy drzewa i krzewy pokryte są liśćmi, trudno je zobaczyć w naturze, ale jest to możliwe w zagrodzie pokazowej w Wolisku, w Nadleśnictwie Borki. Mieszkają tu cztery żubry, które dobrze widać ze specjalnej platformy. Wkrótce dołączą do nich dwa nowe byki – dotychczasowi mieszkańcy OHŻ Smardzewice, Posłaniec III i Pospałek. Jesienią całe stado zostanie wypuszczone do lasu.

Zagroda przeszła ostatnio remont i modernizację, pozwalające na lepszą opiekę nad zwierzętami: mają do dyspozycji trzy wybiegi (stosowane wymiennie) otoczone nowym mocnym płotem, wstawiono nowe odbojnie i koryta, dodając także jedno nowe stanowisko do karmienia, ułatwiające opiekunom dostęp do żubrów i ich obserwację. Wkrótce powstanie nowa ozdobna brama.

Zagroda otworzyła podwoje dla turystów z początkiem maja. Jest czynna w godz. 9-11 i 16-18. Dorośli płacą za wstęp 4 zł od osoby, dzieci w wieku 5-10 lat 2 zł. Żubry w Wolisku będzie można podziwiać do końca września.

Jolanta Kaczmarska|05.12.2022

Nowe żubry w zagrodzie pokazowej w Mucznem

Do zagrody pokazowej w Mucznem dojechały 3 żubry z niemieckiej hodowli w Springe. Młody byk Spowid oraz 2 krowy Vaiana i SP Melina będą się teraz aklimatyzować by wkrótce dołączyć do stada zagrodowego. Mądre zarządzanie populacją żubrów wymaga wymiany osobników między hodowcami. Robi się to po to, aby wzbogacić pulę genetyczną. U żubrów jest to... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|19.10.2022

Prezes Wanda Olech nominowana do Indianapolis Prize Award 2023

Miło nam poinformować, że Prezes  naszego Stowarzyszenia Wanda Olech, która od wielu lat zajmuje się ochroną żubra, została nominowana do Indianapolis Prize Award. Jak wiemy Prezes Wanda Olech zainicjowała i kieruje European Bison Conservation Centre, międzynarodową siecią europejskich hodowców żubrów w całej Europie.  Do Indianapolis Prize Award 2023 zgłoszono 51 światowych liderów w dziedzinie ochrony... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności