Archiwum Nadleśnictwa Lutowiska

Zapraszamy na cykl wykładów online „Poznaj żubra”

Lidia Sternik-Stempkowska|13.01.2021

Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów on-line „Poznaj żubra”. Dwa razy w miesiącu eksperci i pasjonaci gatunku przekażą swoją najlepszą wiedzę o żubrze, jego historii, biologii i zwyczajach. Spotkania będą w formie wykładów online z możliwością zadawania pytań. Uczestnicy wykładów nie tylko dowiedzą się wielu ciekawostek ale także zobaczą niezwykłe zdjęcia i filmy z życia żubrów.

Spotkania odbywają się na platformie MS Teams. Link do każdego wydarzenia publikowany jest na funpage Facebook Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

1 spotkanie odbyło się 17 grudnia 2020, godz. 18:00. Wykład pt. „Uratowany przed wyginięciem- historia odtworzenia żubra w Polsce i na świecie” poprowadziła prof. Wanda Olech.

2 spotkanie odbyło się 11 stycznia 2020, godz. 11.00. Było ono skierowane do dzieci . Podczas warsztatów „Zróbże minę żubrze ”mali uczestnicy poznali ciekawostki o żubrzym życiu. Dowiedzieli się jak wygląda żubr i jak jest zbudowany, co je i gdzie mieszka. Jakie zostawia ślady oraz jak funkcjonują stada żubrów i kto się nimi opiekuje. Poprowadziła je Lidia Sternik-Stempkowska.

3 spotkanie zaplanowano na  21 stycznia 2021, godz. 18.00.

Wykład pt. „Żubr w Polsce i na świecie- gdzie dziś żyją żubry na wolności i w hodowli” ponownie poprowadzi prezes naszego stowarzyszenia prof. Wanda Olech. Będzie to opowieść o najciekawszych hodowlach żubra w kraju i na świecie. Słuchacze dowiedzą się w jakich krajach żyją obecnie żubry z Polski i jak tam trafiły. Omówione zostaną także kulisy transportów żubrów za granicę.

Kolejne siedem spotkań przebiegnie według poniższego harmonogramu:

4 spotkanie – 4 lutego 2021, godz.18.00

„Żubr- życie po życiu. Badania genetyczne i wykorzystywanie próbek pochodzących od żubrów”-

dr Zuzanna Nowak, SGGW

Słuchacze poznają rodzaje próbek i metody ich pobierania. DO czego służą badania gentyczne i czego można się dzięki nim dowiedzieć. Jakie badania wykonywane są na SGGW i co to jest Bank Genów Żubra.

5 spotkanie- 18 lutego 2021, godz.18.00

„ Zimowe dokarmianie żubrów – dlaczego żubry muszą być dokarmiane przez człowieka?”.

Podczas spotkania usłyszymy  o historii dokarmiania żubrów, powodach dokarmiania a także składzie zimowej diety dokarmianych żubrów. Poznamy ciekawe historie i niecodziennych gości przy żubrzych jadłodajniach. Dowiemy się także gdzie można podglądać życie żubrów nie wychodząc z domu.

6 spotkanie- 4 marca 2021, godz. 18.00

„Zdrowy jak żubr?- największe zagrożenia dla zdrowia króla puszczy”.

Na co współcześnie chorują żubry. Czy mają naturalnych wrogów i czy można je leczyć?

7 spotkanie- 18 marca 2021, godz. 18.00

„Rok z żubrem- fascynujące życie społeczne żubrów.”

Słuchacze poznają ciekawe życie społeczne żubrów, które nierozerwalnie związane jest z porami roku. Dowidzą się kiedy najłatwiej zaobserwować żubra w naturze a kiedy jest to niezwykle trudne.

8 spotkanie – 1 kwietnia 2021, godz.18.00

„ Biologia i budowa żubra – poznaj tajemnice największego ssaka w Europie”.

Jak gruba jest skóra żubra i czy żubr ma odciski palców? Podczas tego spotkania dowiemy się wielu ciekawostek o budowie ciała i biologii żubra. Jak ten największy ssak Europy przystosował się do swojego trybu życia.

9 spotkanie – 15 kwietnia 2021, godz. 18.00

„Żubr jako gatunek parasolowy- tam gdzie są żubry przyroda jest pod dobrą opieką”.

Żubr zamieszkuje zwykle bogate przyrodniczo tereny. Jego występowanie i działania ochronne wspierają jeszcze tą bioróżnorodność. Podczas spotkania dowiecie się skąd to wiemy i jak chroniąc żubra wspierane są inne gatunki roślin i zwierząt.

10 spotkanie – 29 kwietnia 2021, godz.18.00

„ Skąd wiemy ile jest żubrów- historia i funkcja Księgi Rodowodowej Żubrów”.

Serdecznie zapraszamy!

Lidia Sternik-Stempkowska|05.01.2021

Materiały z warsztatów on-line „Ochrona populacji żubra w zagrodach”, 27 listopada 2020 r.

Celem warsztatów było przedstawienie lokalnej społeczności żubra – gatunku wymagającego ochrony czynnej, w związku z planami uruchomienia zagrody pokazowej żubrów w  Nadleśnictwie Dwukoły. Warsztaty były ogólnodostępne, ponieważ podobnie jak poprzednie odbyły się zdalnie za pośrednictwem MS Teams. Udział wymagał zgłoszenia poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Zaproszenia do udziału w szkoleniach zostały przesłane... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|05.01.2021

Ostatni w tym roku transport żubrów do Hiszpanii

W dniu 1 grudnia 2020 r. 4 żubry z rezerwatu „Żubrowisko” w Pszczynie-Jankowicach wyruszyły ostatnim w tym roku transportem do zagrody hodowlanej w Villagordo de Cabriel w hiszpańskiej Walencji. Towarzyszyły im żubry z ogrodów zoologicznych w Gdańsku i Poznaniu, które jechały do Cabárceno w Kantabrii. . Po prawie dwóch dobach podróży byka i 3 krowy... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności