Żubr dla biegacza

SMŻ-EBFS|10.06.2015

4zW minioną niedzielę z rynku w Pszczynie wystartowało w samo południe prawie 900 biegaczy biorących udział w IV Biegu Pszczyńskim o Puchar Carbo Asecura. Mieli do pokonania 10 km w bardzo trudnych warunkach, bo ogromny upał nie sprzyjał wysiłkowi, a jednak do mety dobiegło aż 868 osób.

Nagrody dostali nie tylko zdobywcy czołowych miejsc. Ponieważ tegoroczny bieg wypadał w roku jubileuszu 150-lecia hodowli żubrów w Pszczynie, Nadleśnictwo Kobiór i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów przygotowało upominki dla biegaczy, którzy zajęli 150. miejsce (Kobiór) i 300. (SMŻ). Nadleśnictwo miało dla sto pięćdziesiątego zawodnika album „90 lat Lasów Państwowych” i plecak, natomiast prezes SMŻ, prof. Wanda Olech przywiozła do Pszczyny, dla biegacza, który jako trzechsetny przekroczył linię mety niezwykłe zdjęcie, autorstwa Janusza Sochackiego.

Odbitka fotografii żubra została wykonana starą, szlachetną techniką olejową, stosowaną powszechnie na początku XIX wieku. W technice tej negatyw nakładany jest na arkusz papieru pokryty roztworem żelatyny, dwuchromianu amonu i alkoholu, następnie całość wystawia się na działanie promieni UV. W miejscach, gdzie negatyw przepuszcza ich najwięcej żelatyna zostaje utwardzona. Pozostałości nieutrwalonej żelatyny i dwuchromianu zostają usunięte podczas płukania i kąpieli wodnej. Następnie obraz pokrywany jest kilkoma warstwami farby na bazie oleju – wilgotny papier w różnym stopniu absorbuje barwnik i w miejscach, gdzie roztwór żelatyny został utrwalony, nasycenie barwnikiem jest największe.

Zdjęcia: Krystyna Cielniak, Magda Trzeciak i portal: pszczynska.pl

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności