Żubr na znaczku podbił świat

Wanda Olech|25.07.2012

Na znaczku, który w tym roku zdobył filatelistycznego Oskara widnieje żubr.
Podczas 42. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Filatelistycznej znaczek wydany przez Pocztę Polską został uznany za najpiękniejszy, spośród wszystkich wyemitowanych w 2011 roku. Tematem przewodnim ubiegłorocznej emisji znaczków „Europa” był „Las” („Forests”). W ten sposób pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na ochronę przyrody oraz zachęcić do wypoczynku na świeżym powietrzu, w otoczeniu drzew. Polski znaczek przedstawiający żubra w puszczy, wabiący zapachem jałowca okazał się najpiękniejszy. – W symbolice herbowej, żubr oznacza siłę przyrody i kojarzy się z Polską – stąd mój wybór. Jednocześnie projekt nawiązuje do wcześniejszych emisji o podobnej tematyce, ale jest bardziej syntetyczny, współczesny – wyjaśniła Anna Niemierko, autorka zwycięskiego projektu.
To nie tylko wyjątkowe wyróżnienie dla Poczty Polskiej, ale również splendor i promocja Polski w świecie. Znaczki – te nasze maleńkie dzieła sztuki użytkowej – od ponad 150 lat upamiętniają najważniejsze wydarzenia dla historii, tradycji, kultury i sztuki oraz codziennego życia – powiedziała Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca Dyrektora Biura Promocji i Marketingu, odbierając medal prezydenta Republiki Włoskiej, w Asiago, we Włoszech.
Autorka znaczka, Anna Niemierko jest absolwentką warszawskiej ASP. Specjalizuje się w grafice wydawniczej (głównie ilustracja, projektowanie książek i znaczków pocztowych).


Redakcja|02.03.2025

Trzecia edycja konkursu Pomosty Przyszłości: Nagroda OPUS VIRIDIS dla Wandy Olech !!!

W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta gala finałowa trzeciej edycji konkursu „Pomosty Przyszłości”, organizowanego przez Fundację Technotalenty. Wydarzenie wyróżnia podlaskich przedsiębiorców współpracujących z uczelniami oraz naukowców wdrażających innowacyjne rozwiązania w biznesie. Celem konkursu jest promocja współpracy na linii biznes-nauka, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa podlaskiego. Konkurs zyskał ogromną popularność, a w tegorocznej edycji... Czytaj dalej
Redakcja|26.02.2025

UROCZY NAJEŹDŹCY – jak jeden bizon i 200 nutrii mogą zaszkodzić rodzimej przyrodzie

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Pauliny Król, który ukazał się w Echach Leśnych – NR 4 (658) 2024 | ZIMA: ” Inwazyjne gatunki obce od XVII wieku przyczyniły się do wyginięcia prawie 40 proc. gatunków zwierząt na świecie, dla których przyczyna wyginięcia jest znana. Potrafią się świetnie adaptować do nowych siedlisk, przejmując nisze gatunkówCzytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności