Żubr – przywrócony ze skraju wymarcia

Oliwia Janik|27.03.2018

Żubry są symbolem ochrony polskiej przyrody. Kiedyś na skraju wymarcia, obecnie z roku na rok ich liczebność wzrasta. To efekt wieloletniej współpracy wielu osób – naukowców, leśników i przyrodników.

Liczebność żubrów w Polsce w dwóch ostatnich dekadach:
1998 – 699 żubrów
2008 – 1070 żubrów
2018 – 1873 żubry

Niestety, przy stałej liczbie stad oznacza to coraz większe zagęszczenie zwierząt.

Zbyt duże zagęszczenie to:
– gorsze warunki życia zwierząt
– nadmierna eksploatacja zasobów środowiska
– większe zagrożenie chorobami i pasożytami.

Żubry poszukując jedzenia przenoszą się na pola uprawne – rosną szkody i odszkodowania, pojawia się niechęć do tych pięknych zwierząt. Na trasach migracji dochodzi do niebezpiecznych kolizji drogowych.

Jesteśmy odpowiedzialni za dobro żubrów. Przyszłość żubrów zależy od mądrej opieki. Pozwólmy działać ludziom, którzy poświęcili mu całe swoje życie.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego.

Żubr – przywrócony ze skraju wymarcia

Fot. Mieczysław Hławiczka

Oliwia Janik|07.03.2019

Postępy w badaniach nad zarodkami żubra z in vitro

W 2017 roku, po raz pierwszy na świecie, zespół pani profesor Anny Duszewskiej z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie uzyskał zarodki żubra metodą in vitro. Badania te stanowią część Banku Genów Żubra rozwijanego w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. W miarę możliwości od każdej samicy eliminowanej pobierano jajniki post mortem. Następnie... Czytaj dalej
Oliwia Janik|06.03.2019

Żubry w białowieskim mateczniku

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsze wydarzenie dla wszystkich członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów – corocznie organizowana międzynarodowa konferencja o żubrach. W bieżącym roku obchodzimy 90-lecie restytucji żubra, w związku z czym na miejsce konferencji nieprzypadkowo wybrano Białowieżę. W terminie 5-6 września 2019 spotkamy się już po raz siedemnasty! Na stronie Stowarzyszenia Miłośników Żubrów w zakładce „Konferencje”... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności