Żubry coraz bardziej fascynują Europę

SMŻ-EBFS|26.09.2011

Bardzo często – nieco przesadnie lub na wyrost – w odniesieniu do różnych ważnych spotkań używa się sformułowania „obrady były owocne”. Tym razem jednak, w przypadku zakończonej właśnie IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „ŻUBRY LASY JEZIORA” takie stwierdzenie jest w pełni uzasadnione. To było naprawdę wydarzenie dużej rangi.

Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów we współpracy z Nadleśnictwem Borki z pewnością przełoży się na dalsze skuteczne działania zwiększające liczebność żubrów, poprawiające ich zdrowie i kondycję oraz na nowe kierunki badań nad tym gatunkiem. Imponująca była liczba uczestników konferencji, z uwagą słuchających referatów i prezentacji, biorących udział w ciekawych dyskusjach na sali obrad, a później w kuluarowych rozmowach; umacniających stare przyjaźnie i nawiązujących nowe znajomości.

Wszyscy podkreślali świetną atmosferę tego spotkania, a ci, którzy pamiętają pierwsze konferencje zwracali uwagę na znacząco rosnącą z roku na rok liczbę osób zainteresowanych tą tematyką. Nawet pogoda sprzyjała organizatorom – podczas wielogodzinnej wycieczki do Puszczy Boreckiej i zagrody pokazowej w Wolisku wrześniowe słońce pozwoliło wszystkim w pełni docenić urodę mazurskich krajobrazów – a przypomnijmy, że Mazury znajdują się w finale światowego plebiscytu na Nowe 7 Cudów Natury.

Na początku obrad, 22 września, odczytano list wiceministra środowiska, Janusza Zaleskiego, głównego konserwatora przyrody, który napisał do uczestników konferencji m.in.: Tematyka ochrony żubrów i hodowli żubrów w Polsce od lat jest tematyką bardzo aktualną i mimo niewątpliwie ogromnego sukcesu jakim stało się przywrócenie tego gatunku polskim lasom, budzi zarówno pozytywne odczucia, jak i problemy. Głęboko wierzę, że tak bogaty program konferencji przybliży wszystkim uczestnikom tę tematykę i wspomoże podejmowanie właściwych działań na rzecz hodowli i ochrony żubra w naszym kraju.

Przed główną sesją referatową odbyła się bardzo miła uroczystość. Profesor Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wręczyła trzem osobom przyznane przez Zarząd SMŻ statuetki Miłośnika Żubra – nagrodę ustanowioną w ubiegłym roku dla uhonorowania osób lub instytucji szczególnie zasłużonych dla ochrony tego gatunku. Otrzymali je: Maria Mellin – regionalny konserwator przyrody w Olsztynie, Krzysztof Wyrobek – nadleśniczy Nadleśnictwa Borki oraz Ryszard Ziemblicki – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Nie byli to jednak jedyni laureaci – wieczorem tego samego dnia, podczas uroczystej kolacji statuetkę Miłośnika Żubra otrzymały jeszcze cztery, bardzo ważne dla „żubrowego” środowiska osoby, dwa małżeństwa: prof. Małgorzata Krasińska i dr Zbigniew A. Krasiński z Białowieży oraz goście z Niemiec – Viola i Lothar Härtelt (rozmowa z pp. Härtelt już wkrótce na naszej stronie; wypowiedzi polskich laureatów zamieścimy w następnym numerze „Wiadomości”). Program konferencji „Żubry, Lasy, Jeziora” przebiegał w zasadzie bez zakłóceń, zabrakło jedynie prelegentów z Ukrainy. Wszystkie wystąpienia, nawet te dotyczące bardzo szczegółowych badań były odbierane z dużą uwagą i znajdowały odzew wśród słuchaczy.

Do prezentacji budzących szczególnie duże zainteresowanie wszystkich uczestników będziemy wracać. Przykładowo, takim tematem było wykorzystanie telemetrii w zarządzaniu stadem żubrów w województwie zachodniopomorskim, ale elementem wystąpienia Macieja Tracza, który wyjątkowo poruszył całe grono na sali obrad była informacja o tragicznych wypadkach na drodze krajowej nr 10 koło Mirosławca, w których giną żubry i nie udaje się temu zaradzić. Problem wymaga pilnego rozwiązania.

Drugi dzień konferencji w znacznej części uczestnicy spędzili w lesie – w pięknej Puszczy Boreckiej, którą pokazywał nie bez dumy nadleśniczy Krzysztof Wyrobek i pracownicy Nadleśnictwa Borki. Wiele mówiono o odbudowie drzewostanów po katastrofalnym huraganie przed paroma laty, a także o warunkach w jakich żyje tutaj liczące ok. 80 osobników stado wolnościowe. Dużym sukcesem nadleśnictwa jest to, że dzięki właściwej opiece i dokarmianiu zwierząt zimą specjalnym granulatem (opracowanym przez prof. E. Szukiel), od szeregu lat żubry nie czynią już żadnych szkód w drzewostanach. Można też było oczywiście zobaczyć samego „króla puszczy”, a właściwie małe rodzinne stado. Wprawdzie przez ogrodzenie zagrody pokazowej w Wolisku, ale jednak. Niektórym udało się nawet poczochrać mniej płochliwe żubry po kędzierzawej czuprynie, co dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

Odbyło się również spotkanie EBCC. Konferencja „Żubry, Lasy, Jeziora” potwierdziła, że pozycja Polski w ochronie gatunku, a szczególnie rola prof. Wandy Olech koordynującej europejskie projekty, jest kluczowa.

A przy okazji: na listę członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wpisano dwie nowe osoby.

Jubileuszowa, X konferencja naukowa odbędzie się za rok w Kiermusach, gdzie istnieje od 2008 roku pierwsza w Polsce prywatna hodowla żubrów, znajdująca się pod opieką Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Tekst: Elżbieta Strucka


Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności