Żubry interesują dziennikarzy

SMŻ-EBFS|05.05.2012

Na zaproszenie środowiska małopolskich dziennikarzy prof. Wanda Olech spotkała się w Krakowie z przedstawicielami mediów, którzy – jak się okazało – są bardzo zainteresowani tematyką związaną z ochroną żubrów i różnymi działaniami prowadzonymi na rzecz ochrony gatunku. Podczas swojego wykładu, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, prof. Olech mówiła o historii ochrony żubrów przed wyginięciem, o prowadzonych obecnie projektach służących zwiększeniu liczebności tych królewskich zwierząt (także za granicą); zwróciła także uwagę na nowe niebezpieczeństwo, które może zaprzepaścić wieloletnie wysiłki hodowców żubrów dbających o ich „czystość krwi” – na coraz większą liczbę pojawiających się w hodowlach bizonów.
Bizony, gdy wymkną się spod kontroli, mogą kojarzyć się bez przeszkód z dziko żyjącymi żubrami, a urodzone z takich mieszanych związków potomstwo będzie nie do odróżnienia od prawdziwych żuberków. Wprawdzie na początku kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie gatunków obcych i na hodowlę bizonów trzeba mieć obecnie specjalne zezwolenia, problem jest jednak daleki od rozwiązania.
Uczestnicy spotkania odwiedzili także Ośrodek Hodowli Żubrów w Niepołomicach – bardzo ważne miejsce dla restytucji gatunku.

Spotkanie krakowskich dziennikarzy nie przeszło bez echa. Oto link do jednego z artykułów (w Dzienniku Polskim), który ukazał się po spotkaniu z prof. Wandą Olech.


Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności