Żubry jadą na Ukrainę

SMŻ-EBFS|28.10.2010

Już wkrótce 7 żubrów z Austrii i Niemiec zasili stado żyjące w Parku Narodowym Skolivski Beskydy na Ukrainie, gdzie od kilku lat realizowany jest program reintrodukcji tego gatunku. Transport organizuje i koordynuje doświadczony specjalista ze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Łukasz Poławski, który będzie także w czasie całej podróży (7-10 listopada) dbał o dobrą kondycję zwierząt.

Najpierw zabrane zostaną 4 żubry z niemieckiego Parku Narodowego Las Bawarski, a następnie 3 osobniki z Zooparku Schlosshof, w Austrii. Podróż odbędą w specjalnych klatkach przystosowanych do przewozu żubrów, które znajdują się w Nadleśnictwie Kobiór.

Co będzie najtrudniejsze? – Chyba załadunek zwierząt – mówi Łukasz Poławski – ponieważ w Zachodniej Europie żubrów nie wprowadza się do klatek, jak u nas, lecz wcześniej usypia odpowiednimi preparatami i przenosi je uśpione, co nie jest proste. Potem trzeba poczekać aż się wybudzą i dokładnie sprawdzić przed ruszeniem w drogę jak się czują.

To nie pierwszy transport żubrów nadzorowany przez Stowarzyszenie. Jak do tej pory zawsze wszystko odbywało się bez zakłóceń. W czasie podróży zwierzęta muszą mieć stale wodę do picia, dostają także siano. Ich klatki są na tyle duże, że żubry mogą bez problemu położyć się, natomiast nie mogą się obrócić.

Na Ukrainie czekać na nie będzie Oksana Maryskevicz, szczególnie zaangażowana w rozwój hodowli żubrów, i przeznaczona specjalnie dla nich zagroda. Obecna ukraińska populacja żubrów w Zachodnich Karpatach składa się z 9 osobników w Parku Narodowym Skolivski Beskydy, znajdującym się w obwodzie lwowskim, oraz 4 zwierząt w lasach państwowych Turka.

Na zdjęciach, z maja br. – żubry ze Skolivski Beskydy.

Tekst: Elżbieta Strucka


Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności