Żubry na Dniu Otwartym

SMŻ-EBFS|08.05.2014

DSC02655zDwie wystawy fotografii – na zewnątrz i wewnątrz budynku Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW – stoisko Stowarzyszenia Miłośników Żubrów pełne folderów i broszur dotyczących programów ochrony żubrów prowadzonych w naszym kraju oraz koszulek z nadrukami i różnorodnych gadżetów z żubrami związanych, prelekcje, pokazy i warsztaty złożyły się na trwający we wtorek 6 maja Dzień Otwarty Funduszy Europejskich pod hasłem „Unia Żubrowo-Europejska”.

Największym powodzeniem cieszyły się zajęcia edukacyjne zorganizowane dla DSC02662zdzieci i młodzieży w różnym wieku. Grupy najmłodsze i gimnazjalne uczestniczyły w prezentacjach, dzieci oglądały slajdy, a także autentyczne fragmenty szkieletu tego największego europejskiego ssaka, a na modelu mogły zobaczyć, jak żubry się transportuje. Nie brakowało wielu dociekliwych pytań.

Dla najstarszych grup przygotowano zajęcia warsztatowe – dotyczące badań DNA, można było też zwiedzić laboratorium, gdzie nasienie żubrów jest zamrażane, a następnie przechowywane w jedynym na świecie Banku Genów Żubrów, prowadzonym przez DSC02685zKatedrę Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt.

Chociaż imprezy z okazji naszego 10-lecia w Unii już się na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW zakończyły, wciąż jeszcze trwa – i trwać będzie długo – wystawa pięknych zdjęć żubrów na płocie otaczającym budynek przy ul. Ciszewskiego w Warszawie. Warto ją zobaczyć.

Podczas Dnia Otwartego Funduszy Europejskich tematem wiodącym był projekt „Ochrona ex situ żubra Bison bonasus w Polsce”, który trwał kilka lat i właśnie się zakończył. Beneficjentami projektu, poza SGGW, były Nadleśnictwo Kobiór i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W obu miejscach odbyły się przy tej okazji specjalne wycieczki edukacyjne po zagrodach pokazowych.

Tak to było w Warszawie (zdjęcia Elżbieta Strucka)

DSC02654zDSC02646zDSC02652zmnDSC02675zDSC02682zDSC02693zDSC02649zDSC02689zDSC02675z

…a tak w Gołuchowie (zdjęcia Stanisław Czołnik). Odwiedzającym ośrodek rozdano materiały promujące żubra i proces wspierania jego hodowli w Polsce. Zajęcia prowadzili pracownicy OKL, uczestniczył w nich też lekarz weterynarii opiekujący się gołuchowskimi zwierzętami.

IMG_2199z IMG_2134z IMG_2177z IMG_2197z

W Nadleśnictwie Kobiór w Dniu Otwartym Funduszy Europejskich Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej odwiedziły liczne wycieczki dzieci i młodzieży. Zorganizowano także spotkanie z przedstawicielami lokalnych samorządów, by przedstawić efekty zakończonego właśnie projektu „Ochrona ex situ żubra Bison bonasus w Polsce”.

Zdjęcia: Zygmunt Kwapis

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności