Żubry z nowymi obrożami

SMŻ-EBFS|06.03.2013

zakl. obr. zmnTrwa okresowa wymiana obroży telemetrycznych u zachodniopomorskich żubrów, a także zakładanie nowych. W ramach programu „Ochrona in situ żubrów w województwie zachodniopomorskim” nosi takie obroże 15 zwierząt, ale wcześniej także je zakładano, po raz pierwszy w 2006 r. Z biegiem czasu obroże przestają wysyłać sygnały, część uszkadza się, badacze dysponują już także lepszym, nowocześniejszym sprzętem, który warto zastosować zamiast starego.

Jest to trudne, skomplikowane i wieloetapowe zadanie, a zima, podobnie jak w przypadku liczenia, jest dogodnym momentem do jego wykonywania. Przede wszystkim trzeba żubra z obrożą zlokalizować, a następnie zidentyfikować. To jest pierwsza trudność. – Nie ma problemu, kiedy żubr jest samotny albo przebywa w grupie, w której tylko on ma nadajnik – mówi Magda Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, zajmująca się tamtejszą populacją. – Ale jeżeli w stadzie jest więcej zaobrożowanych żubrów, to nie zawsze jesteśmy w stanie określić, którą obrożę mamy wymienić, które zwierzę odłowić.

Kiedy już wiadomo, o którego żubra chodzi należy go uśpić. Immobilizacja nie następuje jednak błyskawicznie i trafiony usypiającym zastrzykiem żubr może jeszcze przemieścić się na sporą odległość. Rekordzista odszedł na blisko 5 km, zanim się położył. I to jest właśnie kolejny problem – nie wolno takiego żubra „zgubić”, bo wkrótce po dokonaniu niezbędnych czynności powinno się go doprowadzić do przytomności, więc śnieg, na którym widać tropy bardzo się przydaje.

W Zachodniopomorskiem żyją dwa duże wolne stada: na poligonie w Drawsku i w Nadleśnictwie Mirosławiec. To drugie jest trudniejsze do obserwowania – żubry są tu bardziej płochliwe. Badania telemetryczne mają bardzo duże znaczenie w poznawaniu biologii i zachowania żubrów, czasem także ratują zwierzęciu życie – gdy sygnał zbyt długo nadchodzi z jednego miejsca może to świadczyć, że żubrowi coś się stało i potrzebuje pomocy. Żubrolodzy z województwa zachodniopomorskiego mają już na koncie kilka interwencji.

Ostatniej wymiany obroży telemetrycznej dokonano w miniony weekend u krowy ze stada w Drawsku. Świadkiem była ekipa TVP, która nakręciła na ten temat materiał. To jeszcze nie koniec – w najbliższych planach jest zakładanie obroży w stadzie mirosławieckim.

Redakcja|24.10.2024

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY EDUKACYJNE

Zapraszamy na  warsztaty w ramach nowego projektu edukacyjnego pt.: ”Co kupować, aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku proekologicznych postaw konsumenckich”. Projekt dofinansowany jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt skierowany jest do nauczycieli, edukatorów oraz opiekunów dzieci w szkole podstawowej (kl. IV-VIII). Grupą docelową jest ogół społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością, a... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|22.10.2024

OGŁOSZENIE

Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na prowadzeniu warsztatów edukacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów  w ramach projektu „Co kupować, aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku proekologicznych postaw konsumenckich”. Poszukujemy osób na każde z wydarzeń. Formularz ofertowy wraz z niezbędnymi załącznikami i opisem przedmiotu zamówienia znajduje się tutaj Formularz-zapytania ofertowego.   Ofertę należy złożyć... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności