Katarzyna Borek

Zimowe dokarmianie żubrów w Nadleśnictwie Hajnówka

Lidia Sternik-Stempkowska|26.01.2022

W okresie zimowym opieka nad żubrami koncentruje się na zapewnieniu im pożywienia oraz inwentaryzacji gromadzących się w miejscach dokarmiania zwierząt. Część żubrów wychodzi poza obszar kompleksu leśnego, powodując szkody w uprawach rolnych. W celu ich minimalizacji od wielu lat prowadzona jest akcja zimowego dokarmiania żubrów. Dokarmianie pozwala także na obserwację i ocenę zdrowia zwierząt. Jest to też okazja do obserwacji przychówku i oszacowania przyrostu populacji. Zimowe dokarmianie jest często jedyną szansą do przeprowadzenia rzetelnej inwentaryzacji żubrów na terenie całego kraju, gdyż wiosną duże zgrupowania tych zwierząt rozpadają się i rozchodzą do kompleksów leśnych, co znacznie utrudnia ich wytropienie, właściwe policzenie i ocenę stanu zdrowia.

W obecnym sezonie zimowym na terenie Nadleśnictwa Hajnówka rozpoczęto dokarmianie z początkiem listopada. Dwa razy w tygodniu lub częściej w stałych miejscach gromadzenia się żubrów wykładana jest karma. W ciągu trwania sezonu zimowego, wykładane będzie siano, sianokiszonka, buraki pastewne oraz kostki soli do lizawek w celu dostarczenia mikroelementów. Żubry korzystają też na bieżąco z siana złożonego w brogach, pochodzącego z koszenia łąk wykonanego w okresie letnim.

Zimowe dokarmianie prowadzone jest dzięki funduszom unijnym oraz ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu Lasów Państwowych, w ramach aktualnie prowadzonych projektów: „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” oraz „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”.

Fot. W.Furmanek

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności